Η Βουλισμένη είναι χωριό του Δήμου Αγίου Νικολάου, πολύ κοντά στη Νεάπολη, με 342 κατοίκους (2001). Θεωρείται ένα από τα ομορφότερα χωριά του επάνω Μεραμβέλλου, και γι' αυτό το λόγο παλαιότερα πολλοί αναφέρονταν σε αυτήν ως "μικρό Παρισάκι".
Στην πλαγιά ενός λόφου δεσπόζει επιβλητικό το μοναστήρι της Παναγιάς της Βιγλιώτισσας με τα τρεχούμενα νερά.
![314557_428010897271999_1944648331_n 314557_428010897271999_1944648331_n](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBNaBex88V-TbGobElMTK_anR1AhSK3-xpR42S9OKlYIs5RDzl3tWl4Ir8EXCmZQuuL7E9D_uV9sGdQbez-ZdBv_wCP8WMP0aSKP8IP8Za6tj4xkQPfUKVLm1_cFwxH8Nu4_xEHP3NnppC/s640/314557_428010897271999_1944648331_n.jpg)
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΕΝΝΑΡΑΚΗΣ
0 Comments:
Δημοσίευση σχολίου